Nyersanyag és módszertan – csak tiszta forrásból

A jövő településüzemeltetői jártak a Lechnerben

A szeptemberrel együtt a tanév is elkezdődött, így a Lechner Tudásközpontban hagyományos és örömteli módon felbukkant az első egyetemistákból álló csoport is. Az őszi szemeszter második oktatási hetében egy csapat harmadéves, területi és települési tervezés iránt érdeklődő hallgató ismerkedett meg a Lechnerben folyó munkával, kihelyezett oktatás keretében.

Az új tanév első félévének elején újra hallgatók érkeztek a Lechner Tudásközpontba. A Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kar tájrendező és kertépítő mérnök alapképzésének településüzemeltető szakirányra járó hallgatóit két tanáruk kísérte el szeptember 10-én.  A településépítészeti tanszék vezetője, dr. Simon Marianna, aki egyben a diákok specializációvezetője is és Körmendy Imre, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke, mint nyugalmazott tudományos munkatárs, több mint 20 hallgatóval foglalta el a tárgyalótermet és járta be a Tudásközpont tervtárának hosszú folyosóit. A nap a gyakorlatban is jól hasznosítható tudnivalók bemutatásával telt.

A hallgatók bevonásával zajló előadások során először dr. Sik András a Térbeli szolgáltatások Igazgatóságának vezetője köszöntötte a fiatalokat és ismertette a Tudásközpont főbb tevékenységi területeit. - A Lechner olyan nyitott intézmény, ahová már most, hallgatóként, vagy később, már szakmagyakorlóként is fordulhattok területi tervezési, építészeti és tervdokumentációs témában, akár nyersanyagbeli, akár módszertani segítségre van szükségetek - hívta fel a diákok figyelmét Dr. Sik András.

Devecseri Anikó, vezető térségi tervező egy település, a Velencei-tó partján fekvő Gárdony példáján keresztül mutatta be a területi tervezés folyamatát, az integrált településfejlesztési stratégia elkészítésének módszereit. A hallgatók elámultak azon, hogy az elsőre száraznak tűnő, a településről összegyűjtött adathalmazból milyen érdekes, térbeli és időbeli, valamint ok-okozati összefüggések mutathatók ki. Gárdony lakossága például az országosan tapasztalható népességcsökkenés ellenére az elmúlt 15 évben folyamatos növekedést mutat. Az excel-táblákban tárolt nyers adatok megjelenítésével a növekedés körülményeinek és összetevőinek vizsgálatával a Lechner szakembere szemléletes ábrán mutatta meg a népességváltozás különböző aspektusait. A tervező beszélt a szakmai munka teljes folyamatát elektronizáló 4TR, azaz Területi és Települési Tervezést Támogató Rendszerről is (4TR), amely most készül és amely a tervek szerint 2019 végére online platformra tereli a térségi tervezéssel összefüggő folyamatokat.

A hallgatókat a települési szintű adatok aranybányája, a 690 millió egyedi adatértéket tartalmazó webes térinformatikai rendszer, a TeIR is érdekelte. A Lechner által fejlesztett és éppen teljesen megújuló Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) alkalmazásainak ismertetésével dr. Nagy András téradatelemzési szakértő kápráztatta el a jövő településüzemeltetőit. Megmutatta például, hogy a TeIR-ből lekérdezhető, mekkora jövedelemmel rendelkeznek az ott lakók a megyeszékhelyeken és nagyobb városokban, hány gyerek van a környéken és milyen a városrész, vagy település intézményi ellátottsága. Bemutatta a mutatók kezelését, amelyek segítségével bárki százféle indikátorral állíthat össze magának olyan szűrést, amelynek eredményéből saját és látványos következtetéseket vonhat le, például a Helyzet-Tér-Kép alkalmazással. A TeIR ugyan nem térképszerkesztő szoftver, de ezerféle adatot jelenít meg térképen, számos választható rétegben, amelyeket mind a felhasználó állíthat be. Település- és területfejlesztéshez, valamint -rendezéshez jól használható, folyamatosan frissülő adataival a térségi szakemberek állandó segítőtársa.

Az egyetemistáknak szervezett műhelynap utolsó állomása a Lechner Tudásközpont közgyűjteményként üzemelő Dokumentációs Központja volt. A többszázezres terv-, film- és fotógyűjteményt, az államszocializmus korának építésműszaki tervdokumentumait, valamint archív és hatályos településrendezési terveket őrző és gyűjtő szervezeti egység osztályvezetője, Hámory Zsófia beszélt a Dokumentációs Központ és azon belül a tervtár felépítéséről, munkájáról, használatának módjáról és a tervállományok összetételéről. A látogatás utolsó szakaszában a hallgatók bejárták a hatezer négyzetméteren elhelyezett tervtár területét, amelynek forrásanyag-állománya interneten is kereshető és a Tudásközpont ügyfélterében előzetes egyeztetést követően ingyenesen betekintésre is van lehetőség.

Juhász Réka